Renginiai
ATRASK GALIMYBES SU ASMENINIU ASISTENTU

Dažniausiai bijoma to, kas nežinoma, nepatirta. Bet juk visada geriau mėginti, nei gailėtis taip ir neišdrįsus to padaryti. Kampanijos „Atrask galimybes“ organizatoriai, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sako: „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu!“ ir tikisi, kad tikros ir įkvepiančios istorijos padės išsklaidyti abejones bei paskatins daugiau asmenų kreiptis dėl asmeninės pagalbos gavimo.
Antrasis patirtinis susitikimas vyks rugsėjo 15 dieną 14.00 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje, Aušros al. 62, Šiauliai. Renginyje išgirsite autentiškus pasakojimus, ką tenka patirti, išgyventi žmogui, turinčiam kokią nors matomą ar nematomą negalią kasdien, kaip keičia, praturtina jo gyvenimą asmeninis asistentas, taip pat, ką galime padaryti kiekvienas, kad gerėtų žmonių, bendruomenių ir organizacijų tarpusavio susikalbėjimas, dalijimasis informacija, atrastume galimybes įgalinti skirtingas socialines grupes kartu per veiklas, bendrus užsiėmimus bei pažinimą.
Renginio metu vyks diskusija, kurios metu bus galima užduoti klausimus, išgirsti atsakymus, kurie paneigtų visuomenėje tvyrančius mitus apie asmeninę pagalbą ir negalią apskritai, ir sužinoti atsakymus į visus rūpimus klausimus. Tai padaryti pagelbės Šiaulių miesto bei Šiaulių rajono socialinių programų koordinatoriai, asmeninės pagalbos gavėjai bei teikėjai, socialinių paslaugų organizatorių atstovai.
Taip pat susitikimo metu susipažinsite su negalios tipais, norintys galės įveikti konkrečias situacijas, naudojant žmonių, turinčių negalią techniką (neįgaliojo vežimėlį, neregio lazdelę, vaikštynę) ir sužinoti, kuo ir kaip gali pagelbėti asmeninis asistentas.
Kampanijos „Atrask galimybes“ tikslas – skleisti informaciją ir supažindinti visuomenę su asmeninės pagalbos teikimo procesu bei pagalbos kuriamomis galimybėmis žmogui su negalia bei jo artimiesiems. Renginyje savo patirtimis ir išgyvenimais dalinsis žmonės, turintys įvairias negalias ar specialiuosius poreikius, jų artimieji, asmeniniai asistentai.
Nepraleiskite susitikimo, nes jame iš pirmų lūpų sužinosite: kaip asmeninio asistento pagalba gali pakeisti, praturtinti žmogaus gyvenimą, kas yra asmeninė pagalba, skirta asmenims su negalia. Kartu išsklaidysime mitus apie asmeninės pagalbos teikimo proceso sudėtingumą bei, tikimės, sutarsime dėl šios pagalbos reikalingumo ir kuriamos naudos visuomenei ir dar daugiau žmonių su negalia pradės naudotis asmenine pagalba, o kiti, galbūt, pasirinks asmeninio asistento darbą.
„Ribos mano gyvenime neegzistuoja. Negimiau mokėdamas, tačiau gimiau tikėdamas“, – sako negalią turintis pasaulio fitneso čempionas, edukatorius Viktoras Topol. Įgimtą fizinę negalią turinčiam sportininkui niekas nesutrukdė siekti savo svajonės – neįgaliojo vežimėlyje sėdintis vaikinas vos 13-os metų tapo Lietuvos, o vėliau ir pasaulio lengvojo kultūrizmo čempionu. Pasak Viktoro, požiūris į negalią vis dar yra paviršutiniškas – žvelgiama kaip į apibendrintą dalyką, nesigilinama į individą ir asmenybę. O patys neįgalieji, jų artimieji, neretu atveju, dėl nusistovėjusių stereotipų ar nuostatų, užsidaro ir neleidžia sau gyventi taip, kaip nori, o tam labai pagelbėti gali asmeninis asistentas.
„Asmeninis asistentas Justui – didelė pagalba visai šeimai. Pagalba nėra brangi. Aš dažnai sakydavau, kodėl neįgalių vaikų tėvai turi misti iš jų neįgalumo pinigėlių, kai patys turi rankas ir kojas ir yra darbingi. Tai, ką gauna neįgalusis ir turėtų atitekti jo poreikiams. Neįgaliam žmogui ši paslauga tikrai yra įperkama. Jei šeimos narys negali išeiti į darbą, nes prižiūri neįgalųjį, kaip tik tada šeimos biudžetas sumažėja“, – sako neįgalų berniuką auginanti mama Laima Rudokienė.
Praktinę patirtinę dalį, apie tai ką turi žinoti asmeninis asistentas ir ne tik, ves Rūta Kupčinskaitė ir Tadas Bartaševičius. Sociologijos mokslus baigusi Rūta – aktyvi jauna moteris, griaunanti stereotipus, kad negalia trukdo siekti tikslų. Su vyru Tadu įkūrę socialiai atsakingą verslą, ėmėsi socialinių edukacinių projektų įgyvendinimo, bendruomeninių renginių organizavimo ir kūrybinių darbų bei idėjų namų jaukumui. Savo veikla šeima supažindina žmones su tuo, kaip gali jaustis negalią turintis žmogus, ir žingsnis po žingsnio mažina atskirtį tarp negalią turinčių ir jos neturinčių. „Nekovokime su stereotipais, o susipažinkime, nes tik iš nežinojimo jie ir gimsta“, – kviečia Rūta ir Tadas. Net būdama pakankamai savarankiška, Rūta naudojasi asmenine pagalba ir džiaugiasi, kad taip ji tampa mažiau priklausoma nuo savo šeimos narių. Tadas yra baigęs asmeninio asistento rengimo kursus ir realiai žino šio darbo subtilybes.
Renginio vedėja ir moderatorė – iniciatyvos ir LRT radijo laidos „Draugystė veža“ autorė ir vedėja Žydrė Gedrimaitė.
Renginio laikas: 2022 m. rugsėjo 15 d. 14.00 val.
Renginio vieta: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, Aušros al. 62, Šiauliai.
Trukmė: 2 val. 30 min.
Kampaniją „Atrask galimybes“ inicijuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Daugiau informacijos apie asmeninės pagalbos teikimą ieškokite Neįgaliųjų reikalų departamento svetainėje www.ndt.lt bei „facebook“ paskyroje.