Ar tai, ką žinome apie negalią, – mitas ar tiesa?
Ar žmonės, turintys negalią, iš tiesų turi supergalių? Kokius filmus žiūri neregiai? Ar įmanoma nuslėpti autizmą? Kokia gimtoji kurčiųjų kalba? Ar tai, ką žinome apie negalią, – mitas ar tiesa?
Rugsėjo 24 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka kvietė atsakyti į šiuos klausimus patirtiniuose mokymuse „Gliaudome įtraukties mitus“, kuriuos vedė sociologas, lektorius, darbo su bendruomenėmis ir darbuotojų atsparumu ekspertas bei bendruomenių entuziastas Paulius Godvadas. Mokymų dalyviai (Šiaulių apskrities viešųjų bibliotekų, mokymo ir kultūros įstaigų specialistai) ne tik gilinosi į mitus apie negalią, bet ir mokėsi, kaip su jais dirbti, pasitelkę, pasak lektoriaus, vieną seniausių, vieną smagiausių ir tuo pat metu vieną galingiausių darbo su žmonėmis įrankių – žaidimą. „Geriausiai mitai bendruomenėje griaunami socialiniais žaidimais, todėl mokymuose daug žaidėme ir kartu mokėmės, kas yra socialiniai žaidimai ir kaip jie veikia mitus, kaip socialiniai žaidimai keičia pasenusias nuostatas ir kuria galimybę naujiems bendruomenės sutarimams“, sakė sociologas Paulius Godvadas.
Į grupes pasidaliję mokymų dalyviai išsirinko keletą jiems įdomių įtraukties mitų ir gilinosi į jų kilmę, juos palaikančius veiksnius ir į kiekvieno emocinį kontekstą. Šitaip mitai buvo dekonstruoti iki pat ištakų, kad būtų galima įžvelgti galimybes juos keisti ir formuoti kitokią visuomenės nuomonę apie negalią turinčius žmones. Mokymų dalyviai pastebėjo, kad patirtiniai mokymai tikrai nebuvo tradiciniai – jie gavo ne jau „sukramtytą“ informaciją, bet turėjo patys daug mąstyti, daryti išvadas ir susiformuoti žinių įrankius, su kuriais galės dirbti vėliau. Viena iš mokymų dalyvių. Priešmokyklinio ugdymo įstaigos pedagogė pastebėjo: „mokymuose įgyta patirtis įsirėžė į sąmonę stipriau nei įprastai, nes teko gilintis ir per savo patirtį, kaip mitus suvokiu pati“.
Renginio metu taip pat pristatytas iniciatyvos „Biblioteka visiems“ parengtas visuomenėje vyraujančių 52 įtraukties mitų rinkinys ir specialus įtraukties ratas – žaisminga edukacinė priemonė, kviečianti gliaudyti šiuos įtraukties mitus ir diskutuoti dėl jų kilmės, teisingumo ir galimybių šiuos mitus keisti.
Ievos Frišmantės nuotr.