Naujienos

Diskutuota apie negalią ir asmeninės pagalbos galimybes

Rugsėjo 15 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko patirtinis susitikimas su komandos „Atrask galimybes“ nariais. Į renginį susirinkę viešųjų bibliotekų, įvairių kultūros ir kitų įstaigų specialistai iš pirmų lūpų išgirdo autentiškus pasakojimus, ką kasdien tenka patirti, išgyventi žmogui, turinčiam kokią nors matomą ar nematomą negalią, kaip keičia, praturtina jo gyvenimą asmeninis asistentas, taip pat ką galime padaryti kiekvienas, kad gerėtų žmonių, bendruomenių ir organizacijų tarpusavio susikalbėjimas, dalijimasis informacija, kad atrastume galimybes įgalinti skirtingas socialines grupes kartu per veiklas, bendrus užsiėmimus ir pažinimą.

Kampanijos „Atrask galimybes“ tikslas – skleisti informaciją ir supažindinti visuomenę su asmeninės pagalbos teikimo procesu bei pagalbos kuriamomis galimybėmis žmogui, turinčiam negalią, ir jo artimiesiems. Todėl renginyje savo patirtimis ir išgyvenimais dalijosi žmonės, turintys įvairių negalių ar specialiųjų poreikių, jų artimieji, asmeniniai asistentai. Diskusijos metu žiūrovai galėjo užduoti klausimų ir išgirsti į juos atsakymus, kurie paneigė visuomenėje tvyrančius mitus apie asmeninę pagalbą ir negalią apskritai. Taip pat susitikimo dalyviai buvo supažindinti su negalios tipais, o visi norintys galėjo įveikti konkrečias situacijas naudodami žmonių, turinčių negalią, techniką (neįgaliojo vežimėlį, neregio lazdelę, vaikštynę) ir sužinoti, kuo ir kaip gali pagelbėti asmeninis asistentas. Renginį vedė iniciatyvos ir LRT radijo laidos „Draugystė veža“ autorė ir vedėja Žydrė Gedrimaitė.

„Ribos mano gyvenime neegzistuoja. Negimiau mokėdamas, tačiau gimiau tikėdamas“, – sako negalią turintis pasaulio fitneso čempionas, edukatorius Viktoras Topolas. Įgimtą fizinę negalią turinčiam sportininkui niekas nesutrukdė siekti savo svajonės – neįgaliojo vežimėlyje sėdintis vaikinas vos 13-os metų tapo Lietuvos, o vėliau ir pasaulio lengvojo kultūrizmo čempionu. Pasak Viktoro, požiūris į negalią vis dar yra paviršutiniškas – žvelgiama kaip į apibendrintą dalyką, nesigilinama į individą ir asmenybę. O patys neįgalieji, jų artimieji neretai dėl nusistovėjusių stereotipų ar nuostatų užsidaro ir neleidžia sau gyventi taip, kaip nori, o tam labai pagelbėti gali asmeninis asistentas.

„Asmeninis asistentas Justui – didelė pagalba visai šeimai. Pagalba nėra brangi. Aš dažnai sakydavau, kodėl neįgalių vaikų tėvai turi misti iš jų neįgalumo pinigėlių, kai patys turi rankas ir kojas ir yra darbingi. Tai, ką gauna neįgalusis, ir turėtų atitekti jo poreikiams. Neįgaliam žmogui ši paslauga tikrai yra įperkama. Jei šeimos narys negali išeiti į darbą, nes prižiūri neįgalųjį, kaip tik tada šeimos biudžetas sumažėja“, – sako neįgalų berniuką auginanti mama Laima Rudokienė.

Praktinę patirtinę dalį apie tai, ką turi žinoti asmeninis asistentas ir ne tik, vedė Rūta Kupčinskaitė ir Tadas Bartaševičius. Sociologijos mokslus baigusi Rūta – aktyvi jauna moteris, griaunanti stereotipus, kad negalia trukdo siekti tikslų. Su vyru Tadu įkūrę socialiai atsakingą verslą, ėmėsi socialinių edukacinių projektų įgyvendinimo, bendruomeninių renginių organizavimo ir kūrybinių darbų bei idėjų namų jaukumui. Savo veikla šeima supažindina žmones, kaip gali jaustis negalią turintis žmogus, ir žingsnis po žingsnio mažina atskirtį tarp negalią turinčių ir jos neturinčių. „Nekovokime su stereotipais, o susipažinkime, nes tik iš nežinojimo jie ir gimsta“, – kviečia Rūta ir Tadas. Net būdama pakankamai savarankiška, Rūta naudojasi asmenine pagalba ir džiaugiasi, kad taip ji tampa mažiau priklausoma nuo savo šeimos narių. Tadas yra baigęs asmeninio asistento rengimo kursus ir žino šio darbo subtilybes.

Dažniausiai bijoma to, kas nežinoma, nepatirta. Bet juk visada geriau mėginti, nei gailėtis taip ir neišdrįsus to padaryti. Kampanijos „Atrask galimybes“ organizatoriai, Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, sako: „Atrask galimybes su asmeniniu asistentu!“ ir tikisi, kad tikros ir įkvepiančios istorijos padės išsklaidyti abejones bei paskatins daugiau asmenų kreiptis dėl asmeninės pagalbos gavimo.

Kampaniją „Atrask galimybes“ inicijuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Daugiau informacijos apie asmeninės pagalbos teikimą ieškokite Neįgaliųjų reikalų departamento svetainėje www.ndt.lt ir„Facebook“ paskyroje.

T. Pauliuščenkos nuotr.