Naujienos

Laimutis ir Antanas – Molėtų bibliotekos savanoriai

Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka yra draugiška įvairių poreikių turintiems lankytojams. Bibliotekos bendruomenė džiaugiasi, kad čia savanoriauti ateina žmonės, turintys individualių poreikių.

Antanas Žukauskas – jaunuolis, kurį pažįsta visi molėtiškiai. Niekas nesistebi jo betarpišku bendravimu: pasimojavimu gatvėje, linksmu  pasilabinimu ar neplanuotu atsiradimu kabinete. Antanas – matomas ir žinomas. Vieni jį mato Molėtų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje patarnaujantį per šv. Mišias, kiti – įvairiose mugėse prekiaujantį savo gamybos dirbiniais, bet labiausiai Antanas matomas bibliotekoje, kur veda vaikams kūrybinius užsiėmimus, pavadintus „Antano dirbtuvėlės“. Ši veikla tęsiasi jau septynerius metus. Paklaustas, ar kas jam pasiūlo temas tiems užsiėmimams, Antanas sako, kad viską pats sugalvoja. „Viskas mano galvoje“, – sako jis.

Turėdamas įgimtą negalią – motorinę alaliją, Antanas baigė 10 klasių pagal specialią programą. Mama stengėsi jį mokyti savarankiškumo. Vaikino kūrybiniai gebėjimai atsiskleidė Molėtų integraliojo ir darbinio užimtumo centre, Molėtų krašto žmonių su negalia sąjungos organizuotų užsiėmimų metu, kur Antanas pamėgo daryti įvairius daiktus iš odos.

Antanas Žukauskas
Molėtų viešosios bibliotekos savanoris Antanas Žukauskas (Alvydo Balandos nuotraukos)

„Jei turit senus batus, švarkus ar striukes – duokit man“, – sako Antanas. Iš tų nenešiojamų daiktų Antanas padaro pinigines, raktų pakabukus, apyrankes, diržus, net rankines. Jo pagaminti daiktai buvo eksponuoti  tautodailės parodose, dalyvavo ekologiško dizaino konkursuose. Antanas nelikdavo nepastebėtas, pelnydavo prizų, kaip ir fotografijų, kurias jis eksponavo ir Molėtų bibliotekoje, konkurse. Antanas turi savo svetainę „Aistringas fotografas“, kuriai pradžią davė bibliotekos darbuotojas, sukurdamas jam „Galeriją“. Vėliau kažkas pagelbėjo skelbti ir dirbinių nuotraukas.

Molėtų viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriaus vedėja Janina Vyšniauskienė džiaugiasi, kad Antanas pasirinko savanorystei jos vadovaujamą skyrių, nes jis randa kalbą su vaikais, jie noriai su juo bendrauja. Didžiausiu pagalbininku vaikinas tampa per Šiaurės šalių literatūros renginius.

Už savanorystę 2021-aisiais metais Antanas Žukauskas pelnė Molėtų rajono savivaldybės „Metų šviesulio“ apdovanojimą.

Antanas Žukauskas per „Metų šviesulio“ apdovanojimus (nuotraukoje iš kairės: N. Stančikienė, A. Žukauskas, J. Vyšniauskienė)
Antanas Žukauskas per „Metų šviesulio“ apdovanojimus (nuotraukoje iš kairės: N. Stančikienė, A. Žukauskas, J. Vyšniauskienė)

Filmukas „Metų šviesulio“ 2021 nominantas Antanas Žukauskas“

Laimutis Petronis – dar vienas savanoris, kuriuo džiaugiasi Molėtų viešoji biblioteka.

Molėtų viešosios bibliotekos savanoris Laimis Petronis (Alvydo Balandos nuotrauka)
Molėtų viešosios bibliotekos savanoris Laimis Petronis (Alvydo Balandos nuotrauka)

Laimutis Petronis tik šįmet pradėjo savanoriauti Molėtų viešojoje bibliotekoje. Skirtingai nei Antanas,  jis pasirinko bendravimą su suaugusiais. Pasak Abonemente dirbančių bibliotekininkių Daivos Šilinskaitės ir Aldonos Marčiulionytės, Laimis yra pareigingas jaunuolis. Kas savaitę jis ateina, paima krepšį knygų, kurį nuneša į Lauko bibliotekėlę šalia poliklinikos ir joje išdėlioja leidinius.

Savanoris Laimutis su savo kuratore – bibliotekos darbuotoja (Austėjos Jasaitienės nuotrauka)
Savanoris Laimutis su savo kuratore – bibliotekos darbuotoja (Austėjos Jasaitienės nuotrauka)

Vaikinas padeda bibliotekininkėms paruošti erdves renginiams, o jiems pasibaigus – sutvarkyti. Dalyvauja renginiuose ir pats. Sako, kad jam patinka bendrauti su bibliotekininkėmis, atlikti jų skirtas užduotis. Bendravimas su iki tol nepažinotais žmonėmis padeda Laimučiui socialiai tobulėti.

Jolanta Matkevičienė, Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka