Literatūra

Autistisko vaiko kasdiena

„Autistiško vaiko kasdiena“

Kate Wilde „Autistiško vaiko kasdiena“ – Kate Wilde knyga skirta autistiškų vaikų tėvams. Didžiulę darbo su autistiškais vaikais patirtį turinti autorė siūlo labai praktiškus patarimus, kurie iš esmės palengvina šeimos gyvenimą. Kasdieniai vaiko migdymo, tualeto įgūdžių, drausminimo iššūkiai sprendžiami paprastai, nuosekliai ir greitai. Pritaikius knygoje siūlomus patarimus autistiško vaiko šeima tampa laimingesnė, o namai ramesni.

Kiekvienas autistiskas vaikas

„Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų“

Ellen Notbohm „Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų“ – Šią glaustą ir informatyvią knygą turėtų perskaityti kiekvienas tėvas, mokytojas, socialinis darbuotojas, psichoterapeutas ir gydytojas. Humoro ir atjautos kupina knyga apibrėžia dešimt svarbiausių dalykų, apibūdinančių autistiškų vaikų protus ir širdis. Asmeninė Ellen, kaip mamos, žurnalo apie autizmą skilties redaktorės ir daugelio tėvams skirtų žurnalų bendradarbės, patirtis bus naudinga visiems, kurie bendrauja su autizmo spektro sutrikimų varginamais vaikais.

Esminis skirtumas

„Esminis skirtumas“

Simon Baron-Cohen „Esminis skirtumas“ – Knygoje Esminis skirtumas: vyriškos ir moteriškos smegenys. Visa tiesa apie autizmą psichologas Simonas Baronas-Cohenas patvirtina tai, ką daugelis iš mūsų įtarė jau seniai: vyriškos ir moteriškos smegenys skiriasi. Novatoriškoje ir tarpais net kontroversiškoje studijoje autorius pateikia mokslinių įrodymų, patvirtinančių, kad moteriškos smegenys labiau skatina atjausti, o vyriškos labiau pritaikytos perprasti ir kurti sistemas – ne tik kompiuterius ir mašinas, bet ir tokias abstrakčias sistemas kaip politika ir muzika. (Tokie skirtumai pastebimi net tarp naujagimių!) Remdamasis vyriškų ir moteriškų smegenų skirtumų įrodymais, autorius plėtoja teoriją, kad autizmas (ir jo atmaina – Aspergerio sindromas) yra kraštutinių vyriškų smegenų pavyzdys – sergantieji šia liga gali analizuoti sudėtingiausias sistemas, bet neturi sugebėjimo atjausti.

Jūs ne vieni

„Jūs ne vieni. Šeimoms, auginančioms specialiųjų poreikių vaikus“

„Jūs ne vieni. Šeimoms, auginančioms specialiųjų poreikių vaikus“ – patarimai šeimoms auginančioms specialiųjų poreikių vaikus.

Mano mažasis genijus

„Mano mažasis genijus“ – Knyga „Mano mažasis genijus“

Kristine Barnett „Mano mažasis genijus“ – Knyga „Mano mažasis genijus“ – tai autistišką vaiką auginančios mamos pasakojimas apie ilgą, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujantį kelią, kurį teko nueiti, kad jos sūnus Džeikas paneigtų liūdnas gydytojų prognozes ir pranoktų didžiausius aplinkinių lūkesčius.

Gretos istorija

„Gretos istorija“

Valentina Camerini „Gretos istorija“ – Moksleivė, kuri nebuvo per maža imtis didelių pokyčių.
2018 m. rugpjūčio 20 d., vėlyva vasara Stokholme. Mieste nepakenčiamai karšta. Televizijos naujienose nuolat skamba pranešimai apie vis kylančią oro temperatūrą, visoje Švedijoje siautėja gaisrai. Penkiolikmetė Greta Thunberg nusprendžia, kad daugiau laukti negalima: politikai turi ką nors daryti, kad išsaugotų Žemę būsimoms kartoms. Užuot ėjusi į mokyklą, Greta nupiešia plakatą ir eina prie Švedijos parlamento pastato. Tokia buvo globalinio judėjimo „Penktadieniai už ateitį“ (#FridaysForFuture) pradžia. Kiekvieną penktadienį vis daugiau jaunų žmonių prisijungia prie protestų už savo ateitį, ne išimtis ir Lietuvos didmiesčiai.

Vaikai smaragdo akimis

„Vaikai smaragdo akimis“

Mira Rothenberg „Vaikai smaragdo akimis“ – Mira Ronthenberg aprašo berniuko, kuris gimė penkių su puse mėnesių ir tris mėnesius praleido inkubatoriuje, istoriją: „Keičiant vystyklus jis visas sustingdavo, jei jį kas paimdavo ant rankų, jis atsisakydavo buteliuko. Užmigdavo tik po migdomųjų, bet ir tie padėdavo tik retkarčiais. Kai sustiprėjo, savo galva ėmė kenkti sau ir kitiems, daužė ją į lovytės šonus, į namo sienas, į kitų žmonių galvas ir į langus. Džoniui tarsi trūko pojūčių, jis tarsi nejautė skausmo.

I think i might be

„I think I might be autistic“

Cynthia Kim „I think I might be autistic“ – „Manau, kad galiu būti autistas: suaugusiųjų autizmo spektro sutrikimų diagnostikos ir savęs atradimo vadovas“ prasideda nuo to „aha!“ Momento, sprendžiant daugybę klausimų. Kaip atrodo ASD simptomai suaugusiesiems? Ar verta diagnozuoti? Iš ko susideda vertinimas ir kaip jam pasiruošti?

Ido in Autismland

„I do in Autismland“

Ido Kedar „I do in Autismland“ – „Ido in Autismland“ atveria langą į neverbalinį autizmą per dešimtis trumpų, autobiografinių esė, kurių kiekviena siūlo naujų įžvalgų apie autizmo simptomus, veiksmingą ir neveiksmingą gydymą ir vidinį emocinio sunkiai autizmo sergančio berniuko gyvenimą. Autorius Ido Kedaras, genialus šešiolikmetis, sergantis autizmu, savo smulkmeniškuose rašiniuose meta iššūkį, jo manymu, klaidingoms nuomonėms daugelyje teorijų, kurios šiandien dominuoja gydant autizmą, tuo pačiu metu jis aprašo savo asmeninį augimą kovojant su savo apribojimais.

Neurotribes

„Neurotribes“

Steve Silberman, Oliver Sacks „Neurotribes“ – Ši „New York Times“ bestselerių knyga pakelia įprastą mąstymą apie autizmą ir siūlo platesnį kitokio mąstymo žmonių priėmimo, supratimo ir visapusiško dalyvavimo visuomenėje modelį.

...o mano brolio vardas – Tomas

„…o mano brolio vardas – Tomas”

Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė „…o mano brolio vardas – Tomas” – „O mano brolio vardas – Tomas“ yra pirmoji lietuviška autorinė knyga, kurioje apie autizmą kalbama jautriai ir be pagražinimų.

Autistiškų vaikų ugdymas

„Autistiškų vaikų ugdymas”

Regina Ivoškuvienė, Jurgita Balčiūnaitė „Autistiškų vaikų ugdymas” – Knygoje pateikiama autizmo sindromo samprata ir jos raida, aptariamos priežastys ir populiacija bei identifikavimo kriterijai. Apibūdinama vaiko raida ir požymiai, į kuriuos tėvai ir kiti asmenys atkreipia dėmesį ir įtaria autizmą. Didžiausia leidinio dalis skiriama aptarti psichologiniam poveikiui, padedančiam asmeniui keistis bei pasiekti bent minimalų savarankiškumo lygį.

Kodėl taip mėgstu šokinėti

„Kodėl taip mėgstu šokinėti”

Naoki Higashida „Kodėl taip mėgstu šokinėti” – Šią knygą parašė autizmą turintis trylikametis Naokis Higashida, išmokęs naudotis priemone, kurią pats vadina abėcėlės lentele. Berniukas paaiškina kartais keistoką savo elgesį, pasakoja, kaip supranta gyvenimą, laiką, grožį, gamtą.

Aspergerio sindromas

„Aspergerio sindromas”

Tony Attwood „Aspergerio sindromas” – Knygoje detaliai nagrinėjamas gerai funkcionuojantis autistinis raidos sutrikimas – Aspergerio sindromas (AS). Aptariami jo požymiai, diagnostikos būdai, sunkumai, kylantys jį turintiems asmenims įvairiais gyvenimo tarpsniais. Pateikiamos terapijos, kurias gali taikyti ne tik specialistai (pedagogai ar psichologai), bet ir AS turinčių žmonių artimieji.

Kaip padėti vaikui turinčam

„Kaip padėti vaikui, turinčiam autizmo spektro sutrikimų?”

L. Navickienė, V. Piščalskienė, L. Mikulėnaitė, L. Grikainienė, J. Tender, M. Bukauskaitė, U. Šulinskas, G. Šatė „Kaip padėti vaikui, turinčiam autizmo spektro sutrikimų?” – šis leidinys – tai bandymas pateikti informaciją apie vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, įvairiapusio ugdymo perspektyvą pasitelkiant multidisciplininę prieigą bei teorijos ir praktikos integraciją.

Įtraukioji klasė

„Įtraukioji klasė: elgesio sprendimai”

Beth Aune, Beth Burt ir Peter Gennaro „Įtraukioji klasė: elgesio sprendimai” – knyga, skirta spręsti probleminiam moksleivių elgesiui klasėje, su kuriuo dažnai susiduria pedagogai, paslaugų teikėjai ir tėvai. Šią knygą sudaro keturios pagrindinės dalys, kiekvienoje iš jų yra aptariamas labiausiai paplitęs elgesys, būdingas minėtiems sutrikimams:

1) judėjimo problemos;
2) vengimas ir atsiskyrimas;
3) su rutina ir mokymusi susiję sunkumai;
4) socialinės ir emocinės problemos.

Tai pagalbos priemonė mokytojams, padėsianti įveikti konkrečias problemas, kurių gali kilti kasdienėje veikloje. Kitaip tariant, jei vaikas padaro A, siūloma mokytojui daryti B, kad problema taptų mažesnė ir būtų galima toliau atlikti pamokos užduotis, naudingas visiems moksleiviams.