Naujienos

Pradėkime įgyvendinti Bibliotekų prieinamumo manifestą. Junkimės prie disleksijos pažinimo savaitės!

Visai neseniai, rugsėjo 21 d., Kaune susitikę bibliotekų atstovai sukūrė ir pasirašė Bibliotekų prieinamumo manifestą ir atrado „Bibliotekos visiems“ viziją – laisvę būti.

Spalio 4–10 dienomis, disleksijos pažinimo bangai #GoREDforDyslexia vėl ritantis per pasaulį, mes sakome: laisvė būti tiems, kurie patiria skaitymo iššūkių. Jei dar pamenate konferencijoje+ Kaune girdėtą Dariaus, disleksiją turinčio žmogaus, auginančio disleksiją turintį sūnų, istoriją (prisiminti galima čia, nuo 01:57) – laikas padėti yra DABAR. Laikas kalbėti ir šviesti visuomenę apie skaitymo ir rašymo sutrikimą, su kuriuo gyvena daugiau kaip 10 proc. žmonių.

Iniciatyva „Go Red for Dyslexia“ prasidėjo 2015 m. Australijoje ir jau tradiciškai visame pasaulyje rengiama kasmet pirmąją spalio mėnesio savaitę, o Lietuvoje vyksta antrą kartą (pirmoji disleksijos savaitė organizuota 2020 m.). Iniciatyvos tikslas – „nuginkluoti“ raudoną spalvą, išryškinančią klaidas mokykloje, skatinti visuomenę atkreipti dėmesį į skaitymo sunkumų patiriančius vaikus, domėtis ir priimti teisingus spendimus vaikų lavinimo procese. Šios savaitės (o kai kuriose šalyse – ir viso spalio mėnesio) metu mokyklos, nevyriausybinės organizacijos, bibliotekos, valstybinės įstaigos keičia logotipų spalvą į raudoną, apšviečia pastatus raudona spalva ar kitaip dalyvauja iniciatyvoje. Skatiname šalies bibliotekas tapti disleksijos pažinimo savaitės dalimi ir padėti bibliotekininkų bendruomenei bei lankytojams suprasti, kas yra disleksija. Kaip?

  • Susipažinkite su disleksijos pažinimo savaitės renginiais – tarp jų tarptautinė konferencija disleksijos tema, kuri vyks nuotoliu ir yra nemokama!
  • Parašykite bent vieną įrašą į socialinius tinklus apie disleksiją.
  • Organizuokite filmo „Mical“ (tik 20 min. trukmės) peržiūrą. Disleksiją turinčio vaiko istorija padės suprasti, kas yra disleksija, kaip jaučiasi šie vaikai ir kaip skubiai jiems reikia pagalbos bei juos suprantančios aplinkos.
  • Jei pas jus atvyks disleksiją turintis skaitytojas – rekomenduokite virtualią garsinių knygų biblioteką ELVIS. Disleksiją turinčiam vaikui ar jo tėvams pasakykite, kad virtualiose ELVIS lentynose įgarsinta rikiuojasi beveik visa mokiniams rekomenduojama literatūra, taip pat garsinamos ir kitos puikios knygos ne tik vaikams ir paaugliams, bet ir suaugusiems!
  • Kurkite – nesvarbu, ar tai siuvinėjimas, nėrimas, piešimas, tapymas ar knygų piramidės statyba – kurkite bet ką, ką galite padaryti raudonais atspalviais.
  • Renkitės raudonai – išsirinkite savo gražiausius raudonus drabužius arba naudokite raudonas detales aprangoje, taip skleisdami žinią apie disleksiją.
  • Pavaišinkite kolegas bei lankytojus raudonais obuoliais ir papasakokite, kad bendrovės „Apple“ įkūrėjas, multimilijonierius Styvas Džobsas taip pat turėjo disleksiją.
  • Rašykite raudonu rašikliu – eilėraščius, laiškus, dainas ar tekstus apie disleksijai palankią ateitį. Ir leiskite sau nekreipti dėmesio į gramatines klaidas!
  • Gaminkite – kvieskite lankytojus ir kolektyvą ruošti kepinius, desertus, ragauti vaisius… Tegu patiekalai būna raudoni – proga užkandžiaujant pasikalbėti, kad ne visi gali skaityti sparčiai, ne visi gali suprasti perskaitytą tekstą.
  • Klausykitės muzikos – „Spotify“ patalpintas mėgstamiausių „raudonų“ dainų grojaraštis, kuris pakelia nuotaiką vėsų rudenį!

Nesvarbu, kurį būdą pasirinksite, fiksuokite tai nuotraukose ar video įrašuose ir dalinkitės socialiniuose tinkluose su grotažymėmis #DisleksijosPažinimoSavaitė2021 ir #GoRedForDyslexia.

Prisimenate manifestą? „Lanksti, atliepianti individualias vartotojų reikmes, sklandžiai reaguojanti į pokyčius, tobulinanti veiklą ir ieškanti savo išskirtinumo – tokia yra biblioteka visiems.“

Pradėkime. Pažinkime vaikus ir suaugusiuosius, kuriuos disleksija skatina ieškoti kitokių būdų skaityti ir mokytis.


Jei nespėjate veiklų susiorganizuoti iki spalio 10 d. – tai neturėtų jūsų sustabdyti. Daugelyje pasaulio šalių disleksijai skiriamas visas spalio mėnuo. Be to, apie disleksiją galima kalbėti kasdien 😊

Disleksijos pažinimo savaitę Lietuvoje organizuoja Lietuvos aklųjų biblioteka, teikianti pagalbą visiems, negalintiems skaityti įprastai, privati iniciatyva „Dyslexia centras“ ir Mokymosi ypatumų centras „Labirintas“. Disleksijos pažinimo savaitę globoja Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje.