Naujienos

Renginys Autizmo supratimo dienai paminėti Pasvalyje

Palaikydama iniciatyvą „Biblioteka visiems“ Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka kovo 28 d. subūrė bendruomenę į renginį Pasaulinei autizmo supratimo dienai paminėti. Atvyko Pasvalio r. sutrikusio intelekto žmonių užimtumo centro „Viltis“ darbuotojai, „Svalios“ progimnazijos ketvirtokai, „Riešuto“ mokyklos mokiniai, mokytojos ir vaikų tėvai. Visi pažiūrėjo filmą „Kaip „Titanikas“ mane išgelbėjo“ (Islandija, 2020) ir aptarė įspūdžius diskusijoje.

Renginio organizatoriai svetainėje „Lietaus vaikai“ aptiko filmą „Kaip „Titanikas“ mane išgelbėjo“, o peržiūrėję anonsą, suprato, kad šį filmą turėtų pamatyti kuo daugiau žmonių.

Šis dokumentinis tarptautiniuose kino festivaliuose pripažintas filmas yra apie pradinių klasių moksleivio Brynjar nenumaldomą norą ištrūkti iš vaikystės autizmo gniaužtų ir tapti aplinkinio pasaulio dalimi. Jo susižavėjimas LEGO konstravimu ir viskuo, kas susiję su „Titaniku“, padėjo atskleisti jo išskirtinius gebėjimus ir talentą.

Po filmo peržiūros vykusią diskusiją moderavo elgesio ir autizmo spektro sutrikimų (AAS) specialistė logopedė Simona Kondrotienė. Susirinkę tėvai pasidalijo savo patirtimis ir bandymu įtilpti į visuomenėje nustatytus rėmus.

Islandijoje ir pasaulyje yra beveik 2 proc. autistiškų žmonių, ar panašūs skaičiai yra ir Lietuvoje? Kodėl mes bėgame nuo šios temos? Gyvenimui su šiuo sutrikimu reikia ne medikamentinio gydymo, o artimųjų, paslaugų, visuomenės, bendruomeniškumo. Autizmas yra nematomas. Kiek tokių žmonių yra aplinkui jus? Herojus sako, kad užsimiršta ar pameta sakinį. O kas nėra pametę sakinio? Kuo mes skiriamės nuo šio herojaus?

Filmas suteikė vilčių, vieni iš jo pasimokė, o kiti pritarė, kad šio islando istorija išties suvirpino širdį.

Filmas logopedei, dirbančiai su ASS turinčiais vaikais, Ingridai Mainionytei paliko tokį pat gilų įspūdį kaip ir bendravimas su ypatingais vaikais darbe kiekvieną dieną.

Diskusijos eigoje buvo iškeltas klausimas, ko šiems ypatingiems vaikams reikia norint sekti pagrindinio filmo veikėjo pavyzdžiu.

Mokytoja Birutė Ladygienė pabrėžė tikėjimo svarbą, nes visi vaikai turi filme minėtą „X faktorių“ ir yra talentingi. Mokytoja susirinkusiesiems priminė apie praeitais metais bibliotekoje surengtą vieno mokyklos auklėtinio lipdinių parodą. Visi ypatingų poreikių turintys vaikai turi ir ypatingų gebėjimų: nuo lipdymo, dainavimo iki nuodugnaus pasaulio žemėlapio žinojimo. Tokių didžių „X faktorių“ „Riešuto“ mokykloje yra daug, todėl mokytoja pasiūlė visiems apsilankyti, susipažinti ir iš jų pasimokinti.

Bibliotekininkė Lijana Markevičienė, renginio organizatorė, pasidalino, kad šios patirtys, pažintys su mokytojomis labai padeda darbe, nes biblioteka yra pritaikyta visiems ir „Biblioteka visiems“ iniciatyva nėra tiesiog lipdukas ant durų. Pagrindinė mintis, kurią bibliotekininkė išsineša iš filmo, yra ta, kad mes visi esame vienoje gelbėjimosi valtyje. Ir čia nėra „mūsų“ ar „jūsų“ vaikų, yra visi vaikai, kuriems visiems turi atsirasti vietos laimingai augti ir ugdytis, susirasti draugų, pomėgių ir realizuoti save.

Diskusijos metu mokytoja Vida Rutienė pasidžiaugė, kad jų mokykla nuostabiai draugauja su šios bibliotekos šeimininkais – nuoširdžiais žmonėmis. Mokytoja džiaugėsi, kad gali atvykti ten, kur visi tikslai sueina į vieną, kur galima ateiti ir sužinoti kažką naujo, išgirsti naujų pasakų. Šią biblioteką jie gali vadinti pilimi, kurioje visada randa svarbiausias vertybes, gali dalyvauti edukacijose, parodose ir visada yra kviečiami, laukiami.

Buvo reziumuota, kad kiekvienas esame unikalus, turime savo išskirtinių gebėjimų, nesėkmių ir į viską mums reikia pažvelgti kitu kampu, kad tie gebėjimai būtų pastebėti. Pirmiausia reikia patikėti gera komanda ir niekada nepasiduoti.

Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos informacija