Renginys visiems: 11 patarimų siekiantiems prieinamumo
Organizuodami renginį dažniausiai galvojame apie tai, kaip padaryti jį patrauklų vartotojui, kaip suburti kuo daugiau lankytojų, ką pakviesti, kad informacija plačiai pasklistų. Tačiau planavimo procese pamirštame vieną dalyką – prieinamumą. O gal tiesiog nežinome, kaip tai įgyvendinti? Kviečiame susipažinti su 3 svarbiais prieinamo renginio elementais:
- Prieinama aplinka
- tinkama komunikacija
- grįžtamasis ryšys
Tikėtina, kad vien šių punktų žinojimas daug informacijos nesuteikia, todėl dalijamės 11 patarimų, kurie padės jūsų organizuojamą renginį paversti prieinamu visiems.
- Patikrinkite, ar renginio vietoje yra liftas, nuožulna, neregių vedimo sistemos ir kiti aktualūs pagalbiniai elementai, ar tualetai ir kavos pateikimo vieta yra patogūs asmeniui, judančiam vežimėlyje. Jeigu renginį organizuojate ne savo patalpose ir patys įvertinti aplinkos prieinamumo negalite, paprašykite, kad tai padarytų patalpų savininkai arba, kas būtų dar efektyviau – žmonės, turintys negalią.
- Išsiaiškinkite, kokiu pritaikytu transportu galima patogiai pasiekti renginio vietą. Pateikite atvykimo instrukciją ir patogius maršrutus.
- Išsiaiškinkite, ar šalia renginio vietos yra automobilių stovėjimo aikštelė, pritaikyta neįgaliųjų vežimėliams, ar žmogus, turintis judėjimo sunkumų, gali lengvai patekti iš parkavimo dalies į renginio vietą. Žmonėms su negalia pritaikytos stovėjimo vietos būna pažymėtos specialiu ženklu, jos platesnės, o iš aikštelės ant šaligatvio patekti galima pakilus specialiai įrengta nuožulna.
- Įvertinkite, ar renginio vietoje yra pakankamai sėdimų vietų ir asmeninės erdvės žmonėms su negalia (judantiems vežimėliais, besinaudojantiems lazdomis, vaikštynėmis ar lydimiems šunų vedlių). Informuokite dalyvius apie specialias žmonėms su negalia pritaikytas vietas.
- Informuokite apie renginio pritaikymą žmonėms su negalia puslapio poraštėje (pvz., „Šis renginys prieinamas judėjimo, regos ir / ar kitą negalią turintiems lankytojams“).
- Naudokite registracijos formą, kad iš anksto išsiaiškintumėte dalyvių poreikius. Ši forma yra puiki galimybė geriau paruošti savo komandą ir įrodyti dalyviams, kad apie juos galvojate. Štai keli klausimai, kuriuos galite įtraukti:
- Mitybos apribojimai
- Gestų vertėjo paslaugų ar pagalbinių pasiklausymo priemonių poreikis
- Prašymai dėl prieinamos automobilių stovėjimo aikštelės arba sėdimų vietų
- Atviri klausimai kitiems dalyvių poreikiams išsiaiškinti
Jeigu gausite užklausą apie dalykus, su kuriais dar nesate susidūrę, susisiekite su paklaususiu žmogumi ir nebijokite mokytis – išskirtinis dėmesys tik įrodys, kad į prieinamumą žiūrite rimtai.
- Likus bent savaitei iki renginio, išsiųskite elektroninį laišką su nuorodomis kaip atvykti, kur rasti įėjimą, liftą ar kitus svarbius taškus.
- Kalbant apie prieinamumą, geriau kalbėti per daug nei per mažai. Atskleiskite visą susijusią informaciją, ypač svarbu paminėti šiuos dalykus:
- fotografavimas su blykste ir apskritai fotografavimo faktas;
- ar bus blyksniai ar bet kokie mirksintys vaizdai (sergantiems epilepsija jie gali išprovokuoti priepuolį, o autizmo spektre esantiems dalyviams sukelti stiprų nerimą);
- stiprus garsas ar muzika, galintys paveikti žmones, turinčius sensorinių ar neurologinių ypatumų;
- rūko mašinų naudojimas, bet kokios kitos cheminės medžiagos ar kvapai, dėl kurių jūsų renginys gali būti neprieinamas asmenims, turintiems alergiją ar jautrumą cheminėms medžiagoms;
- ar bus teikiama pagalba, paskiriami lydintys asmenys;
- kur galima susipažinti su pastato planu (jei yra ir taktilinis (liečiamasis) planas – puiku, svarbu paminėti, kurioje jis vietoje);
- ar yra erdvės, kuriose autizmo spektre esantys žmonės gali nurimti.
- Informacijos prieinamumas turi būti užtikrintas ne tik prieš renginį, bet ir jo metu:
- Iš anksto informuokite pranešėjus apie renginyje dalyvaujančiųjų poreikius. Pranešėjai turės galimybę tinkamai pasiruošti;
- Kalbėkite aiškiai, kad jūsų veidą ir lūpas aiškiai matytų auditorija;
- Kiek įmanoma venkite žodžių trumpinių, šnekamosios kalbos ir sudėtingų tekstų;
- Naudodami garsinį ar vaizdinį turinį, pritaikykite jį regėjimo ir klausos negalią turintiems žmonėms;
- Planuodami užduotis įvertinkite auditoriją (pavyzdžiui, lenktynės ar estafetė netiks neregiams ar judėjimo ypatumų turintiems žmonėms).
- Renginys įvyko? Jame dalyvavo patys įvairiausi žiūrovai? Bet tai dar nereiškia, kad jums pavyko užtikrinti prieinamumą! Tam, kad galėtumėte įvertinti, kas pavyko, o kur dar reikėtų pasistengti, būtina gauti grįžtamąjį ryšį. Dalyvių vertinimus galite gauti keliais būdais:
- Išdalinkite apklausas renginio pabaigoje.
- Apklauskite dalyvius gyvai (jeigu žmonių daug, šis variantas – ne išeitis).
- Jeigu dalyvius registravote, po renginio išsiųskite apklausą elektroniniu paštu (šis būdas ypatingai geras, nes taip apklausą galės pildyti ir neregiai, ir skaitymo ypatumų turintys žmonės).
- Jeigu gautus atsakymus padėsite į stalčių – iš to jokios naudos nebus. Skirkite laiko išanalizuoti ir aptarti rezultatus su kolegomis, o išmoktas pamokas taikykite kituose renginiuose. Jei turite bet kokių klausimų apie prieinamumą – geriausiai į juos atsakys žmonės, turintys vienokią ar kitokią negalią, ar juos vienijančios organizacijos.
Mes visi turime būti suinteresuoti ne tik kalbėti apie prieinamumą, bet ir kartu jį kurti!