Naujienos

Sprendimai komunikuojant negalios temomis

Kovo 30 d. Lietuvos aklųjų biblioteka su darbo grupės, vystančios Bibliotekų prieinamumo manifestą 2022 m., rekomendacija organizavo informacinį renginį „Sprendimai komunikuojant negalios temomis“, kuriame dalyvavo per 200 kolegų iš įvairių šalies bibliotekų.

Bibliotekų darbuotojai, rengiantys, publikuojantys tekstus, administruojantys bibliotekų svetaines, socialinių tinklų paskyras ar kuriantys vizualinę informaciją, turėjo galimybę išmokti, kaip korektiškai kalbėti apie žmones, turinčius negalią (ar galima sakyti „kurčnebylys“, „žmogus, sėdintis vežimėlyje“ ir pan.), kaip rengti, publikuoti ir pateikti tekstus bei vizualinę informaciją, kad ji būtų matoma ir suprantama žmonėms, turintiems regėjimo sutrikimų.

Kai Lietuvoje vien prastai matančių žmonių – arti 300 tūkst., privalome atsižvelgti į jų poreikius ir stengtis, kad bibliotekų viešai pateikiama informacija būtų pasiekiama visiems, nepaisant jų turimos negalios, sutrikimo ar individualių poreikių. Svarbiausia, kad prieinamumas šioje srityje nieko nekainuoja, o investuotas laikas ir įsisavintos žinios kurs geresnes informacinio prieinamumo sąlygas individualių poreikių turintiems žmonėms.

Jeigu negalėjote dalyvauti mokymuose, o prieinamumas jums ne tik žodis, bet ir siekis – turėkite mintyje, kad planuojamas dar vienas panašus informacinis renginys, kuris bus skirtas mokyklų bibliotekininkams, tačiau subalansuotas visiems, kas dirba su informacija. Informacija turėtų Jus pasiekti per apskričių viešąsias bibliotekas, nuotolinis renginys planuojamas balandžio pabaigoje.

Ir nepamirškite, kad iškilus klausimams dėl informacijos prieinamumo visada galite kreiptis į kolegas iš Lietuvos aklųjų bibliotekos – patarimo ar konsultacijos!

Kartu įgyvendindami Bibliotekų prieinamumo manifestą, galime išties daug!