Naujienos

Virtualios biblioterapijos projektui – tarptautinis apdovanojimas

Vilniaus miesto savivaldybės centrinė biblioteka įvertinta tarptautiniu EIFL pasaulio viešųjų bibliotekų inovacijų apdovanojimu už virtualios biblioterapijos projektą „Atvirumo s@la“. EIFL apdovanojimai šiemet taip pat skirti Kolumbijos, Kenijos ir Serbijos bibliotekoms.

„Atvirumo s@la“ – analogų pasaulyje neturinti virtuali biblioterapijos platforma

„Kurdami „Atvirumo s@lą“ siekėme technologijų pagalba padėti vaikams ir jų šeimoms susidoroti su įvairiais emociniais, bendravimo sunkumais. Džiaugiamės, kad iki šiol analogų pasaulyje neturinti biblioterapijos platforma susilaukė tarptautinio dėmesio“, – sako projekto vadovė Rita Venskūnienė. „Atvirumo s@los“ platformoje vyksta virtualūs terapinio skaitymo ir pasakojimo užsiėmimai vaikams ir jų tėvams. Susitikimus veda psichologai, biblioterapijos ir meno terapijos specialistai. Dalyvauti kviečiami vaikai ir jų tėvai, susiduriantys su emociniais, psichinės sveikatos, elgesio, socialinių santykių užmezgimo sunkumais.

Anot R. Venskūnienės, į užsiėmimų grupes registruojasi šeimos, patiriančios problemų, susijusių su fiziniu, seksualiniu smurtu, patyčiomis, alkoholiu, narkotikais ir kt., todėl labai svarbu dalyviams užtikrinti saugią aplinką. Būtent virtuali žaidimo platforma sukuria saugumo jausmą ir skatina dalyvius atsiverti ir pasikalbėti su specialistais, kurie gali suteikti tolesnę pagalbą.

Registruodamiesi į programą visi dalyviai sukuria savo veikėjus – avatarus, kuriuos panaudoja virtualiuose biblioterapijos užsiėmimuose. Susitikimuose vedėjas – psichologas skaito tekstus, orientuotus į problemines situacijas ar iššūkius, o dalyviai, atstovaujami avatarų, aptaria savo jausmus ir galimus problemų, su kuriomis jie susiduria, sprendimus.

2022 m. dalyvauti „Atvirumo s@los“ susitikimuose buvo kviečiamos ir ukrainiečių šeimų grupės, sukurtas platformos meniu ukrainiečių kalba, taip pat vyko dailės terapijos užsiėmimai.

Virtuali biblioterapijos platforma „Atvirumo s@la“ pradėjo veikti 2016 m. Užsiėmimai sulaukia vis daugiau susidomėjimo, kasmet renkamos naujos grupės. Projektą įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos Naujosios Vilnios filialas.

Apie EIFL:

EIFL yra tarptautinė ne pelno organizacija, siekianti suteikti kuo platesnę prieigą prie skaitmeninės informacijos ir apjungianti virš 45 šalių Afrikoje, Azijoje ir Europoje. EIFL pasaulio viešųjų bibliotekų inovacijų apdovanojimai suteikiami viešųjų bibliotekų programoms ir veikloms, skatinančioms holistinį vaikų vystymąsi, svarbiausių įgūdžių tobulinimą.