Vyresnio amžiaus žmonės atranda garsines knygas
„Su garsinėmis knygomis kasdienybė tampa prasmingesnė ir visada turiu kuo užsiimti. Mėgstu knygas klausyti virtuvėje, kai ruošiu valgyti ar išeinu į lauką, susirandu gražų skverelį, atsisėdu ant suoliuko ir klausau. Lyg ir pati augu, sužinau naujų dalykų“, – sako vilnietė Marija.
Devintąją dešimtį įpusėjusi moteris per visą gyvenimą žengė su knygomis – nuo pasakų vaikystėje iki mokslinių knygų kelyje link chemijos mokslų daktarės laipsnio Vilniaus universitete. Tačiau prieš keletą metų ji patyrė mikroinsultą, dėl kurio sutriko rega ir Marija prarado galimybę skaityti įprastai. Nenorėdama apleisti meilės knygoms ir poezijai, senjorė prieš pusmetį pradėjo klausytis garsinių knygų.
Panaši ir Benediktos iš Kauno istorija. Daugiau nei 50 metų pedagoginį darbą dirbusiai moteriai susilpnėjo rega, o skaitant įprastą tekstą įskausdavo akis. Galvodama kaip numalšinti skaitymo badą, Benedikta klausydavosi per radiją skaitomų knygų ištraukų. Tačiau metų pradžioje ji sužinojo apie nemokamas garsines knygas.
„Didžiulis malonumas klausytis knygas. Ir nuotaika iš karto pagerėja. Ypač mėgstu autobiografijas, perklausiau apie Žemaitę, taip pat keletą romanų“, – pasakoja kaunietė.
ELVIS knygos nemokamai – negalintiems skaityti įprastai
Tiek Marija, tiek Benedikta šiemet tapo garsinių knygų bibliotekos ELVIS, kuria nemokamai gali naudotis žmonės, negalintys skaityti įprasto teksto, skaitytojomis. Nuo 2023 m. pradžios prie šios bibliotekos prisiregistravo daugiau nei 1 900 naujų skaitytojų, o jų bendras skaičius beveik pasiekė 4 000. Prie ypač gausėjančio skaitytojų rato labiausiai prisidėjo specialaus su garsinėmis knygomis supažindinančio ELVIS autobuso kelionės po Lietuvą.
„Nemaža dalis regos sutrikimų turinčių žmonių gyvena nuo sostinės nutolusiuose miesteliuose ir nežino apie galimybes naudotis garsinėmis knygomis. Tad šių metų pradžioje startavome su ELVIS autobusu ir iki šiol jau aplankėme daugiau nei 110 gyvenviečių, kur bibliotekose, socialinių paslaugų įstaigose, globos centruose susitikome su žmonėmis ir pasakojome apie skaitymą kitaip – klausant garsinių knygų“, – įspūdžiais dalinasi Ligita Vasalauskaitė, projekto koordinatorė iš Lietuvos audiosensorinės bibliotekos.
Daugiau nei 15 tūkst. įgarsintų knygų bei žurnalų siūlančia biblioteka gali naudotis žmonės, kuriems įprastų knygų ar žurnalų skaitymas kelia didelius sunkumus, t. y. jiems nusilpęs regėjimas dėl amžiaus, ligos ar negalios, arba dėl fizinės būklės žmogus jie negali sėdėti, laikyti knygos ar perversti puslapių.
Daliai skaitytojų išduodami ir specialūs, į ranką telpantys grotuvėliai su įrašytomis knygomis, kurių galima patogiai klausytis tiek namuose, tiek kelionių metu.
Įrašyti knygas gali ir bibliotekininkai
Nuo metų pradžios prie ELVIS tinklo prisijungė daugiau nei 170 bibliotekininkų ir kitų įstaigų (senelių namų, mokyklų ir pan.) atstovų, kurie tapo bibliotekos ELVIS administratoriais ir gali įrašyti bei išduoti garsines knygas savo skaitytojams.
Pasak Danutės Dudonienės, Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės, iš pradžių truputėlį gąsdino žodis „administratorius“, atrodė – bus sunku ir reikės daug laiko išmokti dirbti su ELVIS platforma, o gal garsinės knygos nesudomins Anykščių bendruomenės? Tačiau nutiko priešingai – skaitytojų gerokai padaugėjo. „Skaitytojai džiaugiasi, kad knygų klausymo aparatas mažas ir patogus nešiotis. Sako: raviu daržą ir klausau knygų, plaunu indus – galiu klausyti knygų“, – skaitytojų džiaugsmu dalinasi bibliotekininkė.
Garsinių knygų patogumais bei suteikiamu džiaugsmu dalinasi ir panevėžietė Ona. Buvusi ekonomikos dėstytoja prisipažįsta, kad knygų klauso, kai tik turi laiko. „Tai praskaidrina mano kasdienybę. Nepaprastai patiko klausytis Roberto Petrausko knygos „Poltava“, kuri net su muzikiniais intarpais. Jau susipažinau su Kristinos Sabaliauskaitės kūriniais, vieno geriausių šiuolaikinių detektyvų rašytojų Jo Nesbo knygomis, Romualdo Granausko romanais“, – pasakoja 81-erių Ona.
Su garsinėmis knygomis supažindinantis ELVIS autobusas tęsia keliones – per penkerius metus planuojama aplankyti daugiau nei 1000 bibliotekų ir kitų įstaigų visoje Lietuvoje. Pasikviesti autobusą į konkrečią įstaigą ar vietovę galima paskambinus numeriu 8 637 000 80.
Statistiniai duomenys rodo, jog maždaug kas dešimtas žmogus Lietuvoje negali skaityti įprasto spausdinto teksto dėl įvairių sutrikimų, tokių kaip disleksija (skaitymo sutrikimas) ar regos problemos. Tai sudaro beveik 300 tūkstančių Lietuvos gyventojų.