Naujienos

Pasakojimai padeda prisiminti

Rugsėjis pasaulyje minimas kaip Alzheimerio ligos mėnuo. Kasmet daugėja šios ligos paveiktų žmonių. Ligos diagnozę lydi kita diagnozė – demencija. Todėl visą mėnesį daug dėmesio skiriama būtent demencijai ir su demencija susijusių baimių bei stigmų mažinimui.

Prisiminimai yra vienas didžiausių turtų, kuriuos gali turėti žmogus. Dėl šio gražaus dalyko keliaujame, ieškome naujų patirčių, kad vėliau galėtumėme vėl atsiminti šias akimirkas. Tačiau kiekvieno iš mūsų prisiminimus pagrobti gali demencija – lėtinis progresuojantis smegenų pažeidimas, pasireiškiantis atminties, suvokimo, mąstymo, dėmesio, problemų sprendimo, kalbos, skaičiavimo ir kitais sutrikimais. 60 metų ir vyresnių žmonių sergamumas demencija siekia 5–7 proc., o tarp 85 metų ir vyresnių žmonių serga vienas iš penkių. Sergančiųjų demencija visame pasaulyje yra apie 50 mln.

Vis dėlto ne visi žino, kad sergantiesiems demencija galima padėti ir nemedikamentiniu gydymu. Viena iš nemedikamentinio gydymo priemonių – garsiniai skaitymai, kurie skatina mąstymą, socialinį aktyvumą – labai svarbius demencijos prevencijos elementus. Pasakojimai šiems žmonėms padeda prisiminti praeitį, konkrečius įvykius, asmenis, realijas, gyvenimo situacijas. Atgaivinti tai, kas giliai nugrimzdo, gali padėti papasakotoje istorijoje išgirsta detalė, faktas, asmens vardas ir pavardė, siužeto vingis, personažas, dialogas.

Todėl 2022 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka parengė metodinį leidinį „Prisiminimų beieškant: terapiniai skaitiniai demencija sergantiems“, kuriame be teorijos, nušviečiančios demencijos požymius ir prevencines priemones, publikuojama 100 pasakojimų, skirtų padėti demencija sergantiems žmonėms ir jų artimiesiems ieškoti atmintyje pasislėpusių prisiminimų. Šis leidinys prieinamas nemokamai Bibliotekavisiems.lt svetainėje, tad garsinių skaitymų naudą gali išbandyti kiekvienas.

Taip pat pagal parengtą metodiką ŠAVB jau teikia naują paslaugą senyvo amžiaus žmonėms, turintiems atminties sutrikimų, demenciją ar jos požymių – garsinius skaitymus „Prisiminimų beieškant“. Taip pat organizuojami Šiaulių ir Telšių apskričių viešųjų bibliotekų specialistų mokymai, kurie padės garsinius skaitymus vykdyti savarankiškai savo bibliotekose ir padaliniuose. Su bibliotekininkais praktine patirtimi dalijasi ŠAVB specialistės, kurios surengė ne vienus garsinius skaitymus Šiaulių miesto ir rajono globos, savarankiško gyvenimo namuose.

Kartu su metodikos pristatymu kiekviena biblioteka gauna ir specialius priemonių rinkinius, pritaikytus skaitomoms istorijoms ir suaktyvinančius prisiminimų atkūrimą. Metodika jau pristatyta Telšių, Mažeikių, Rietavo, Pakruojo, Joniškio, Kelmės, Akmenės ir Šiaulių rajono viešųjų bibliotekų specialistams ir tikimasi, kad artimiausiu metu šiuose miestuose bus pradėti organizuoti garsiniai skaitymai.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos inf.